PlayStation czy Xbox? Jaką konsolę wybrać?

Jeśli jesteś fanem gier komputerowych, to pewnie posiadasz konsolę do swoich ulubionych gier. Jeżeli jednak dopiero się zdecydowałeś na taki zakup, musisz być przynajmniej trochę zaznajomiony z różnymi konsolami, w tym najbardziej popularnymi obecnie. Możliwość porównania pomoże Ci w rozwiązaniu tego dylematu.

Dziś na świecie istnieje wiele różnych konsoli do gier, ale wielu preferuje sprawdzone marki. Najbardziej popularne z nich to PlayStation i Xbox. Każda z tych dwóch marek ma własne cechy charakterystyczne, które odróżniają je od innych konsol. Dlatego wybór między tymi dwiema nowoczesnymi konsolami jest dość trudny.

Xbox One i PS4 ciągle ewoluują – obie konsole mają coraz cieńszą obudowę, nowe funkcje i oczywiście wiele nowych gier. Jeśli PS4 nadal stawia na ekskluzywny i przyjazny interfejs, to Xbox One skupia się na grach, które polubiliśmy jeszcze za czasów Xbox 360. Co więcej, istnieją nawet ulepszone wersje tych dwóch urządzeń, które oferują odtwarzanie wideo HDR i uruchamianie gier w rozdzielczości 4K. Poniżej zrobiliśmy krótki przegląd tych dwóch konsoli.

PlayStation 4 vs Xbox One: cena i dostępność

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na cenę, ponieważ kiedy wybieramy między platformami, koszt konsoli może być główną zaletą lub wadą. Z powodu słabej sprzedaży Microsoft obniżył cenę Xbox One, dlatego możemy kupić tę konsole za około 1299 zł. Natomiast cena za PlayStation 4 jest zwykle odrobinę wyższa, więc podstawowy zestaw będzie kosztował mniej więcej 1329 zł. Oczywiście wersję Pro każdej z marek są droższe. Poza tym musisz pamiętać, że do koszta urządzeń jeszcze trzeba doliczyć koszt subskrypcji. 

PlayStation 4 vs Xbox One: która konsola jest lepsza pod względem wyglądu

Jeśli doceniasz design i zwracasz szczególną uwagę na to, aby konsola pasowała do wnętrza, zalecamy odwiedzić sklep i sprawdzić wygląd i rozmiar obu konsol, ponieważ pod tym względem one różnią się od siebie .

W porównaniu z poprzednią wersją Xbox 360, nowa wersja konsoli Xbox zyskała znacznie większe wymiary, w przeciwieństwie do swojego poprzednika. Xbox One wygląda jak „duża czarna skrzynka”. Zasilacz do Xbox One jest obfity, poza tym należy go włączać i wyłączać, dlatego nie będziesz w stanie go ukryć, musi być zawsze na wierzchu.

Natomiast jeśli przejrzymy się PlayStation 4 to od razu zauważymy, jak elegancki jest jej wygląd i jakie ma uproszczone kształty. Tę konsolę można umieścić w dowolnym miejscu w pokoju – dzięki stylowemu, nowoczesnemu designowi tylko ozdobi pomieszczenie. Co więcej, ta konsola do gier ma kabel elektryczny, który jest wykonany w kolorze czarnym i ma niewielki rozmiar, co jest znacznie wygodniejsze i przyjemniejsze z estetycznego punktu widzenia.

PlayStation 4 vs Xbox One: parametry techniczne

Jednym z najważniejszych charakterystyk obu konsoli są parametry techniczne. Dlatego zrobiliśmy krótki przegląd, zaczynając od ich pierwszych wersji:

 

  • FAT

 

Na samym początku obie konsole były zbudowane na tym samym procesorze AMD Jaguar pracującym na częstotliwości 1,75 GHz. Zarówno PlayStation 4, jak i Xbox One mają 8 GB pamięci RAM, jednak każdy z producentów wykorzystuje ją na swój sposób. Sony przeznaczyła 5 GB na gry i 3 GB na system operacyjny, natomiast Microsoft zaoszczędził trochę na wydajności w grach i przydzielił 3,5 GB na system i 4,5 GB na gry. Co więcej, PS4 wyprzedza Xbox One pod względem kilku innych parametrów: ma więcej bloków wizualizacji, shaderów kart graficznych i przede wszystkim wyższą częstotliwość pamięci RAM. Wszystko to pozwala PlayStation 4 przewyższyć Xboxa pod względem ogólnej wydajności – 1,84 teraflopa względem 1,31.

 

  • X i Pro

 

Wraz z wydaniem bardziej produktywnych modyfikacji Microsoft i Sony znacznie polepszyły swoje konsoli. Dlatego na tle nowego Xboxa, Pro wersja PlayStation 4 wygląda już mniej przekonująco. Jest gorsza pod względem ilości pamięci RAM i szybkości działania (12 GB vs 8 GB oraz 326 GHz vs 218 GHz), częstotliwości procesora (2,3 GHz vs 2,13 GHz) i ogólnej wydajności (6 TF vs 4.12 TF). Jedynie minimalna ilość pamięci ROM pozostaje bez zmian i wynosi teraz 1 TB. Z drugiej strony, PS4 Pro nadal jest doskonale zoptymalizowaną platformą, która teraz z łatwością obsługuje projekty VR.

Reasumując, Xbox One i PS4 są jednymi z najlepszych konsoli do gier na współczesnym rynku elektronicznym. Po stronie PlayStation – bogata biblioteka znanych gier, optymalizacja projektów między platformowych, przyjazny design oraz linia markowych akcesoriów. Natomiast Xbox może się pochwalić ciekawą subskrypcją, kompatybilnością wsteczną i integracją z ekosystemem Microsoft.

 

Leave a Reply